Forum Wszystko o Wędkarstwie Strona Główna Wszystko o Wędkarstwie
Zapraszam na naszą strone www.narybyhobby.yoyo.pl
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Belona

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wszystko o Wędkarstwie Strona Główna -> Atlas ryb
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szczupak
Troche już jest:)



Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: city swarzewo

PostWysłany: Pon 18:03, 30 Kwi 2007    Temat postu: Belona

1. Cechy :
przeciętnie ryby te osiągają długość 30 - 60 cm, zdarzają się jednak osobniki dorastające do 70 cm (samce) i 90 cm (samice); charakterystyczne dla wszystkich belonokształtnych jest wydłużone, strzałkowe ciało z wysuniętymi szczękami w kształcie długiego dzioba; ciało o barwie zielonkawo-srebrzystej pokryte jest drobnymi, kolistymi łuskami; podobnie jak u wszystkich belonowatych kości i ości mają barwę zielonkawą; mięso dość smaczne, chude.
2. Biologia:
rybę tę spotykamy u wybrzeży niemal całej Europy - od M. Czarnego po Islandię i północną Skandynawię; żyje pelagicznie i raczej gromadnie, w lecie bliżej brzegów, wchodzi niekiedy w ujścia rzek, w zimie w otwartym morzu; rozród w Bałtyku trwa od kwietnia do września z nasileniem w okresie wczesnego lata; ikrę składa wielomiotowo w kilkudziesięciu nitkach czepnych wśród roślinności dennej; wylęg następuje po 4 - 5 tygodniach a po 2 latach osobniki 20 - 25 centymetrowe osiągają dojrzałość płciową; belona świetnie pływa, niekiedy wyskakuje ponad powierzchnię wody, gdyż świetnie widząc, poluje na owady; żywi się głównie rybami i skorupiakami.
Jednym z najlepszych jej łowisk jest Zatoka Pucka w okolicach Jastarni i Pucka. Często poławiana jest też przez wędkarzy w okolicach Helu i z plaży w Rozewiu.
3. Technika połowu:
głównie metodą trollingową lub spinningową z zakotwiczonej bądź znajdującej się w dryfie łodzi, rzadziej spinningując z brzegu lub na martwą rybkę (śledź, szprot);
W metodzie spinningowej najczęściej używa się wędziska dość miękkiego, o dł. 2,70 - 3,60 m i ciężarze wyrzutowym 20 - 60 gr.; kołowrotek morski o szpuli stałej (400 600) ze sporym zapasem żyłki o przekroju 0,25 - 0,28 (max. 0,30). Jako przynęty stosuje się głównie srebrzyste błystki wahadłowe typu gnom, alga, mors (nr 2 i 3)







lub też specjalistyczne wahadłówki typu belona w przedziale od 5 do 13 cm.







Nie jest wymagany przypon stalowy a jedynie krętlik zapobiegający skręcaniu się żyłki. Przynęty uzbrojone w jedną kotwiczkę można dozbroić drugą, jednak długość dozbrojenia nie powinna przekraczać 6-7 cm.






Przynętę należy prowadzić przypowierzchniowo na głębokości od 1 do 2-4 metrów, w zmiennym tempie. Zaciętą rybę powinno się metodą pompowania jak najszybciej wyciągnąć na powierzchnię i doholować do łodzi (przy zbyt swobodnym holu belona może łatwo się wyhaczyć).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Wszystko o Wędkarstwie Strona Główna -> Atlas ryb Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin