szczupak
Troche już jest:)
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: city swarzewo
|
Wysłany: Pon 18:03, 30 Kwi 2007 Temat postu: Belona |
|
|
1. Cechy :
przeciętnie ryby te osiągają długość 30 - 60 cm, zdarzają się jednak osobniki dorastające do 70 cm (samce) i 90 cm (samice); charakterystyczne dla wszystkich belonokształtnych jest wydłużone, strzałkowe ciało z wysuniętymi szczękami w kształcie długiego dzioba; ciało o barwie zielonkawo-srebrzystej pokryte jest drobnymi, kolistymi łuskami; podobnie jak u wszystkich belonowatych kości i ości mają barwę zielonkawą; mięso dość smaczne, chude.
2. Biologia:
rybę tę spotykamy u wybrzeży niemal całej Europy - od M. Czarnego po Islandię i północną Skandynawię; żyje pelagicznie i raczej gromadnie, w lecie bliżej brzegów, wchodzi niekiedy w ujścia rzek, w zimie w otwartym morzu; rozród w Bałtyku trwa od kwietnia do września z nasileniem w okresie wczesnego lata; ikrę składa wielomiotowo w kilkudziesięciu nitkach czepnych wśród roślinności dennej; wylęg następuje po 4 - 5 tygodniach a po 2 latach osobniki 20 - 25 centymetrowe osiągają dojrzałość płciową; belona świetnie pływa, niekiedy wyskakuje ponad powierzchnię wody, gdyż świetnie widząc, poluje na owady; żywi się głównie rybami i skorupiakami.
Jednym z najlepszych jej łowisk jest Zatoka Pucka w okolicach Jastarni i Pucka. Często poławiana jest też przez wędkarzy w okolicach Helu i z plaży w Rozewiu.
3. Technika połowu:
głównie metodą trollingową lub spinningową z zakotwiczonej bądź znajdującej się w dryfie łodzi, rzadziej spinningując z brzegu lub na martwą rybkę (śledź, szprot);
W metodzie spinningowej najczęściej używa się wędziska dość miękkiego, o dł. 2,70 - 3,60 m i ciężarze wyrzutowym 20 - 60 gr.; kołowrotek morski o szpuli stałej (400 600) ze sporym zapasem żyłki o przekroju 0,25 - 0,28 (max. 0,30). Jako przynęty stosuje się głównie srebrzyste błystki wahadłowe typu gnom, alga, mors (nr 2 i 3)
lub też specjalistyczne wahadłówki typu belona w przedziale od 5 do 13 cm.
Nie jest wymagany przypon stalowy a jedynie krętlik zapobiegający skręcaniu się żyłki. Przynęty uzbrojone w jedną kotwiczkę można dozbroić drugą, jednak długość dozbrojenia nie powinna przekraczać 6-7 cm.
Przynętę należy prowadzić przypowierzchniowo na głębokości od 1 do 2-4 metrów, w zmiennym tempie. Zaciętą rybę powinno się metodą pompowania jak najszybciej wyciągnąć na powierzchnię i doholować do łodzi (przy zbyt swobodnym holu belona może łatwo się wyhaczyć).
Post został pochwalony 0 razy
|
|